AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 23 Mayis 2018 Çarsamba 13:41
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KORKUTELİ HAVA DURUMU
KORKUTELI
 
ÇOCUKLARDA ASTIMA DİKKAT
 
ANTALYA'NIN KORKUTELİ İLÇESİ DEVLET HASTANESİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI DR.GÜRKAN DALGIÇ,ASTIMIN ÇOCUKLARDA EN SIK GÖRÜLEN KRONİK HASTALIKLARDAN BİRİ OLDUĞUNU BELİRTTİ.
 
 

 Antalya'nın Korkuteli İlçesi Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gürkan Dalgıç, astımın çocuklarda en sık görülen kronik hastalıklardan biri olduğunu belirtti.
Astımın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu, ancak astıma yol açan etkenlere dikkat etmek gerektiğini ifade eden Dr. Gürkan Dalgıç, “Türkiye'de yaklaşık 4 milyon astım hastası var. Ülkemizde erişkinlerde astım hastalığının görülme oranı yüzde 11'e, çocuklarda ise yüzde 18'e kadar çıkabiliyor” dedi. Astımın dünyada tüm yaş gruplarında ve her iki cinste görülen bir hastalık olduğunu, dünyada 300 milyon civarında astım hastası olduğunu söyleyen Dr. Dalgıç, “Astım, hava yollarının uzun süre iltihaplanması olarak tanımlanmaktadır. Alerjenler, kimyasallar, sigara, hava kirliliği, viral enfeksiyonlar, meslek, sosyo ekonomik düzey, aile büyüklüğü, diyet, obezite ve kalıtsal etkenler astıma yol açmaktadır. Eğer anne ve babanın birinde astım hastalığı varsa, çocukta astım hastalığı oluşma riski yüzde 30'dur. Eğer anne ve babanın her ikisinde de astım hastalığı varsa, çocukta astım hastalığı oluşma riski yüzde 70'dir. Astım tek başına kalıtsal hastalık olmadığından mutlaka astıma yol açan çevresel etkenler ve alerjenlerin iyi tespit edilmesi gerekir” diye konuştu.
Özellikle çocuklarda astım hastalığına dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Dr. Dalgıç, şunları söyledi:
“Hastalık çocuklarda bir kez ortaya çıkan ya da tekrarlayan hışıltılı solunum atağı, geceleri sorun yaratan öksürük, egzersiz sonrasında öksürük ya da hışıltılı solunum, nefes ile alınan alerjenlere ya da hava kirliliğine maruz kalma sonrasında hışıltılı solunum, göğüste sıkışma hissi ya da öksürük, soğuk algınlığının göğse inmesi ve iyileşmesinin 10 günden fazla sürmesi gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.”(AntalyaİHA)

 
 
28 Nisan 2011 Perşembe - 17:54
8981 Kere Okundu

İTİMAT TİCARET LTD. ŞTİ
DETAY
HAKAN ELEKTRİK ve MANTARHANE MALZEMELERİ SATIŞI
DETAY
CARANOĞLU BABA KURTARICI
DETAY
ÇİÇEK - ÇİKOLATA DÜNYASI
DETAY
NUR REKLAM
DETAY
CEMAL ET - BALIK EVİ
DETAY
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com