AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 23 Mayis 2018 Çarsamba 13:42
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KORKUTELİ HAVA DURUMU
KORKUTELI
 
KORKUTELİ MYO ÖĞRENCİLERİ DON VURMUŞ BİTKİLERİ YERİNDE İNCELEDİ
 
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Korkuteli Meslek Yüksekokulu öğrencileri hala devam eden soğuk hava nedeniyle don vurmuş sebzeleri yerinde gördüler.
 
 
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Korkuteli Meslek Yüksekokulu öğrencileri hala devam eden soğuk hava nedeniyle don vurmuş sebzeleri yerinde gördüler.
Korkuteli MYO Bahçe Tarımı Programı öğrencilerine Sebze Yetiştiriciliği dersini veren Yrd.Doç.Dr. Halil Demir ve Yrd.Doç.Dr. İlker Sönmez tarafından teknik bir gezi düzenlendi. Korkuteli’nin Çay Kenarı Köyü’ne yapılan gezide, açık alanda ve son yıllarda yaygınlaşan sera alanlarında yapılan kışlık sebze yetiştiriciliği incelendi. Öğrencilere bitkiler hakkında bilgi veren Yrd.Doç.Dr. Halil Demir “Teorik olarak yaptığımız dersleri uygulamalı olarak arazi koşullarında da anlatıyoruz.” dedi. Demir açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kışlık sebzeler kış mevsiminde yetiştirilir. Ancak sıcaklıkların çok fazla düşmesi bazı bölgelerde üretimi sınırlandırabilmektedir. Korkuteli’nde sıcaklıklar son günlerde geceleri -15 dereceye kadar düşmektedir. Böyle olunca soğuklara oldukça dayanıklı olan lahana, karnabahar, brokkoli gibi sebzeler dondan etkilenmiştir.” Sera alanlarının da incelendiği gezide Demir, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi: “Korkuteli İlçesi’nde seracılık son yıllarda hızla yaygınlaşmaktadır. Özellikle Çay Kenarı Köyü, sahip olduğu ekolojik özellikler nedeniyle avantajlı bölgelerden birisidir. Burada yaz döneminde sera alanlarında genellikle domates yetiştirilir. Kış döneminde ise marul, ıspanak gibi yaprağı yenilen sebzelere yer verilmektedir. Bu yıl sıcaklıklar geçtiğimiz yıllara göre daha fazla düşmüş, dolayısıyla bitkileri don vurmuştur.”
Gezi boyunca öğrencilere yetiştiricilik şekilleri, koşulları ve don zararı bitkilerin detaylı incelenmesiyle anlatıldı.
 
 
18 Aralık 2013 Çarsamba - 10:58
9092 Kere Okundu

HAKAN ELEKTRİK ve MANTARHANE MALZEMELERİ SATIŞI
DETAY
İTİMAT TİCARET LTD. ŞTİ
DETAY
ÇİÇEK - ÇİKOLATA DÜNYASI
DETAY
NUR REKLAM
DETAY
CEMAL ET - BALIK EVİ
DETAY
CARANOĞLU BABA KURTARICI
DETAY
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com